PC

Základní pojmy, se kterými se v oblasti PC setkáte.

Již jste se někdy při koupi notebooku nebo PC setkali s mnoha neznámými pojmy. Některé zkratky, které označují určité pojmy, nebo komponenty, jsou rozhodující při vybírání toho správného přístroje pro vás. Díky tomuto článku byste se měli do budoucna v těchto zkratkách a pojmech vyznat.

otevřený disk

 HHD, SSD

Tyto dvě zkratky jsou naprosto odlišné, ale přesto označují věc, která slouží pro stejnou akci: ukládání a čtení dat. Ano, uhádli jste správně. Jedná se o zkratky označující naše úložiště, nebo také disk. Jaký je mezi nimi rozdíl? HDD neboli hard drive je druh úložiště, které mají v dnešní době především stolní počítače, nebo je využívají osoby, které ke své práci potřebují velký objem dat. Pracuje na mechanickém principu zapisování, přičemž zapisovací hlavice zapisuje "jedničky a nuly" na točící se disk. Tento druh úložiště je náchylný k mechanickému poškození. Například, když ho omylem upustíme na zem.
základní deska

SSD disky využívají zejména přenosná zařízení jako třeba notebooky. Jsou velice rychlé a mají v některých případech i větší životnost. Ale neuložíme na ně velké množství dat (SSD s větším úložištěm jsou drahá). Proto vlastníci těchto disků ukládají na tuto jednotku soubory, u kterých potřebují rychlou odezvu a při tom mají třeba i HDD na které ukládají objemnější soubory. Samozřejmě existují i hybridy, tedy mix HDD a SSD.

 RAM

Takzvaná paměť RAM určuje objem dat, který nám zrovna běží v systému. Čím vyšší paměť RAM, tím více aplikací můžeme mít spuštěno najednou. například můžete na pozadí stahovat filmy, při tom upravovat fotografii, a ještě poslouchat písničky z prohlížeče. Normálnímu uživateli stačí maximálně 8 GB RAM. Hráči pak spíše používají 16 GB a editoři videí či profesionální pracovníci s fotografiemi až 38 a více.

 CPU a GPU

zkratka CPU označuje čip, který řídí náš celý systém a obvykle je i nejdražší součástko na celém PC. tato součástka vyzařuje největší teplo, a proto je také důležité ji řádně chladit. Na tomto čipu závisí výkon počítače. Dalším důležitým komponentem je GPU tedy grafická karta. Stejně jako CPU, může to být ta nejdražší součástka na celé sestavě. GPU slouží k zprocesování obrazu. Zejména u her a jiných grafických programů. U obou těchto komponentů záleží na kmitočtu (v GHz) a také počtu jader (zejména u CPU) a paměti (pro GPU).

 Zkratek v celém IT světě je nespočet. Pokud si nejste některou z nich jisti, můžete si ji vždy vyhledat na internetu. Snad už teď budete při koupi počítače vědět, co všechny ty popisy vlastně znamenají.

Mohlo by se vám také líbit...