Opravdu nepotřebujete mnoho místa, abyste si udělali radost vlastními bylinkami. Jejich pěstování je velice snadné. Bylinky většinou nejsou ani náročné na prostor, ve kterém je budete mít zasazené. Můžete tedy vybrat nevyužívaný kout zahrady či i obyčejný truhlík, který budete mít na balkoně. Proto není podmínkou mít zahrádku. Můžete si zelený bylinkový koutek vytvořit i v panelákovém bytě.
Jaké vybrat bylinky?
Na jaře snad v každém obchodě můžete zakoupit semínka všemožných bylinek. Je vhodné ale kupovat předpěstované sazeničky? Bohužel Vás zklamu. Když zakoupíte sazeničku v marketu, nebudete z ní mít žádný užitek. Tyto bylinky jsou určeny ke spotřebě a ne k pěstování. Koupíte-li ale sazenice v zahrádkářství, úrodu a užitek z nich budete mít po dlouhou dobu. Není ale nad to, sledovat bylinky, jak rostou ze semínek.
Kdy bylinky sklízet?
Ve chvíli, kdy bylinky začnou růst, můžete začít se sklizní lístků. Nejvhodnější ale bývá sklízet bylinky těsně před vykvetením. Jejich chuť je nejvýraznější. Dejte si však pozor, aby nebyly napadeny plísní či škůdci. Takové bylinky bohužel nejsou vhodné ke sklízení. Plísně by mohly naopak uškodit a znehodnocují chuť samotné byliny.
Sušení a zpracování bylinek
Milujete-li čerstvou chuť a aroma, otrhané lístky zamrazte. Nezamrazujte je jen tak, že je dáte do pytlíku a do mrazáku. Opět by se znehodnotily. Nejlepší je dát je do krabiček a ty zalít vodou. V ledu rostlinka udrží svou chuť lépe. Další možností je vytvoření pesta. Ne ze všech bylinek jej vytvoříte. Pesto je poměrně trvanlivé, chuť bylinek se postupně prováže s olejem a tak neztrácí tolik na chuti. Jednou z dalších možností je sušení. Při tomto typu zpracování ale bylinky přicházejí o značnou část své chuti. Ne všechny byliny lze sušit, proto se raději podívejte na odborná zahradnická a bylinkářská fóra, kde se dozvíte spoustu dalších zajímavých a důležitých rad.
Zahrada a dům