Zahrada a dům

Zahrada jako zdroj potravy i krásy

Původ zahrad byl ryze praktický. V období starověkého Řecka a Říma, kam archeologové směřují prapůvod zahrad, lidem především sloužily k pěstování ovocných stromů a zeleniny. Pěstovali také byliny pro potravu i jejich léčebné účinky.
zahrada, sochy
Okrasné zahrady
První okrasné zahrady vznikly již v antice jako okrasná část paláců a jejich blízkého okolí. Měly stejný účel jako ozdobné ornamenty na budovách vládců, tedy zobrazení obydlí vládce jako místo velmi blízké ráji. Mnohdy šlo o monumentální díla, která jsou zobrazena i na kresbách nalezených při archeologických průzkumech například v bývalém centru minojské civilizace, paláci Knóssos .
Pověsti hovoří také o sedmém divu světa, starověké památce Visutých zahradách babylónských, které podle pověsti nechal vybudovat král Nebukadnesar II. pro svou manželku Amytis.
Botanické zahrady
V šestnáctém století bylo v Evropě vybudováno pět známých botanických zahrad, které sloužily ke studiu i jako zdroj bylin pro lékařské účely.  První botanické zahrady byly založeny v letech 1543 a 1545 v italských městech Pisa a Padov. Prvopočátkem dnes tolik rozšířeného pěstování holandských tulipánů byla botanická zahrada založená Carlem Cluisem na konci šestnáctého stoletív holandském Leidenu.
Anglické zahrady
Anglické zahrady považujeme za unikátní skvost a nenahraditelný zdroj zahradní tvorby, který se rozšířil do celého světa. Jedním z nejznámějších britských zahradníků 17 století byl John Evelyn, který je autorem nádherné zahrady v Sayes Court v Deptfordu nedaleko Londýna. Královskou botanickou zahradu v Kew nedaleko Londýna zase proslavil Sir Joseph Banks, který zde na začátku osmnáctého století shromáždil sbírku rostlin z celého světa.
anglická zahrada, lidé
Dnes se v Kew Gardens pěstuje 33 400 druhů rostlin a v tamních herbářích se nachází přes sedm milionů položek, jež zahrnují 98% všech rostlin rostoucích na Zemi. Rostliny jako ananas, banánovník, kávovník, čajovník a kaučukovník se po světě rozšířily právě díky Kew Gardens.
Do historie anglických zahrad se zlatým písmem zapsal i Lancelot Brown, který byl vynikajícím anglickým tvůrcem přírodních parků.

Mohlo by se vám také líbit...