Lifestyle

Na nákup potravin do popelnice

Dumpster diving. Lidé bez domova neberou tuto věc jako trend, ale jako součást každodenního života, který je de facto drží naživu. V překladu u našeho rodného jazyka se jedná doslova o popelnicové potápění. Pointa je velice jednoduchá. Uvažovali jste někdy nad tím, co se děje se zbylým pečivem, ovocem a zeleninou v supermarketech? Ano, některé obchodní řetězce jej sice poskytují například zoologickým zahradám, ovšem to je opravdu jen nepatrná část z celku. Ve skutečnosti tyto potraviny končí v popelnicích a kontejnerech, a to i přes to, že se v posledních letech upozorňuje na zhoršující se stav naší planety a nehorázné plýtvání s potravinami. Paradoxem také je, že se vyhazování potravin, které jsou v pořádku, dopouštějí i obchody, které mají jako vedlejší činnost propagaci a podporu ekologie.
Kontejner na odpad
Tento fakt pomohl rozvoji tohoto „sportu”. Lidé, kteří se nemohou dívat na nehorázné plýtvání se po zavírací době vypravují na lov potravin do kontejnerů nacházejících se u těchto obchodů. Nutné je podotknout, že se často opravdu nejedná o lidi, kteří by neměli peníze. Najdou se mezi nimi i vysokoškoláci, kteří si alespoň sníží životní výdaje.
Regály v supermarketu
V kontejnerech je opravdu velká spousta jídla, která je ve stavu, který byste měli i když byste si toto zboží normálně koupili za plnou cenu. Pečivo je měkké, ovoce a zelenina v neporušeném stavu a můžete narazit i na jogurty a další výrobky. Často jsou potraviny vyhazovány i díky porušené nebo nevzhledné etiketě nebo naskladnění nového zboží.
Popelnice s odpadky
Tento způsob pořizování zboží je ale také dle českých zákonů nezákonný, jelikož jej označuje za krádež, protože i když jsou potraviny vyhozeny v kontejnerech, jedná se ještě stále o majetek konkrétního obchodu. V některých supermarketech ovšem zaměstnanci vědí o nezákonných nočních návštěvnících a vše poctivě zabalí a připraví. Jiné řetězce ale na druhou stranu zachází tak daleko, že aby už si nikdo zboží nemohl vzít, dávají jej pod zámek nebo v podlejším případě jej polijí Savem. Samozřejmostí je, že není vhodné jídlo z popelnic tahat, když jsou venku tropické teploty, a neberou se ani potraviny s poškozenými obaly.

Mohlo by se vám také líbit...