Zboží

Jak začít s běháním aneb rady začátečníkům

Běh je úžasný sport. Nic k němu nepotřebujete a můžete ho praktikovat kdekoliv. Můžete běhat sami, s parťákem nebo s celou skupinou. Můžete poslouchat zpěv ptáků, svižné songy nebo aktuální zprávy. Hodně variant, které si uzpůsobíte dle svého gusta.

Oblečení a obuv

Do běžeckého oblečení nemusíte zprvu vůbec investovat. Postačí sportovní bavlněné tričko, legíny nebo tepláky. V zimě mikina a větrovka. Časem, až se trochu zaběhnete, můžete pořídit funkční sportovní outfit. Na čem ale nešetřete jsou kvalitní běžecké boty. Měly by být s vysokým tlumením a perfektně vám sedět.

běh

Rozcvičení

Rozcvičení nepodceňujte. Opravdu před každým výběhem se poctivě protáhněte. Připravíte tím svaly na zátěž a předejdete úrazům. Zaměřte se na lýtka, stehna, třísla. Zakružte kotníky. Proskákejte se. Zakružte hlavou, lokty a rameny. A nezapomeňte se protáhnout i po běhu.

boty

Voda s sebou

Nedovolte, aby vám radost z běhu zničilo sucho v ústech a urputná žízeň. V krajních případech to může vést až k dehydrataci a pocitu na omdlení. Noste s sebou speciální sportovní lahev, běžecký pás nebo camelbag.

Chraňte své klouby

Při běhu dostávají vaše klouby zabrat, obzvlášť začínáte-li. Řešením jsou kvalitní doplňky stravy. Konkrétně kolagen typu 2, ten se totiž nachází v chrupavkách kloubů. Regenerujte své tělo i zevnitř.

Technika běhu

Pro začátek si nedávejte velké cíle. Jako maximální délku si naplánujte 3km. A samozřejmě ji nemusíte uběhnout celou, doporučuje se takzvaný indiánský běh čili střídání běhu a chůze. Po celou dobu se soustřeďte na správné dýchání. Pokud nestačíte s dechem zpomalte.

Tip: když je možnost neběhejte po betonu, lesní cesta je ideální

Pravidelnost

Frekvence 1x za 14 dní asi nebude příliš efektivní. Výběh si plánujte 2-3x týdně. Hned v pondělí si zapište, které dny půjdete. Co je psáno, to je dáno. A pokud to uvidíte v diáři napsané, výmluvy nebudou mít šanci.

Mohlo by se vám také líbit...