Auto moto

Pěstování bylinek doma aneb zahrada v kuchyni

Pěstování bylinek doma je velmi jednoduché, ale má několik zásad, díky kterým se bude bylinkám u vás v kuchyni dařit. Pokud se jich budete držet, odměnou vám budou bohaté trsy bylinek, které nebudete stíhat spotřebovat, a váš pokrm dovedou k dokonalosti.

bazalka

Pěstování bylinek ze semínek nebo ze sazeniček
Některé bylinky rostou téměř samy a nebudou téměř potřebovat vaší péči, některé jsou na tom maličko hůř. Obecně platí, že pokud s bylinkami nemáte příliš velkou zkušenost, vyplatí se koupit předpěstované sazenice. Základ úspěchu jsou zdravé a kvalitní sazenice. Rozhodně se proto vyhněte předpěstovaným sazenicím ze supermarketů. Ty bývají často zasazené v nekvalitní zemině a hrozí jim napadení plísněmi. Zajděte raději do nejbližšího zahradnictví a kupte sazenice, které na první pohled vypadají zdravě.

Pokud s rozhodnete pro pěstování bylinek přímo ze semínek na klíčení, klíčem k úspěchu je kvalitní substrát. Měl by být dostatečně kyprý, propustný a bohatý na živiny. Ideální bude obyčejný zahradnický substrát, který je obohacený rašelinou.

Bylinku můžete pěstovat v podstatě v čemkoliv, co vás napadne. Můžete si koupit keramické květináče, použít starý plastový hrnek, pro který už nemáte využití nebo cokoliv co vás napadne. Designově budou dobře působit staré sklenice od okurek nebo marmelád, které se tímto způsobem dají velmi dobře zrecyklovat. Stačí je dobře vymýt, na dno dát vrstvu kamínků, dosypat substrátem a zasadit sazeničky. Pokud chcete ozdobit sklenici nějak zajímavě, stačí jí natřít křídovou barvou a napsat na ní jméno bylinky.

bylinky

Pravidelná péče
Bylinkám uděláte největší radost, pokud je umístíte na slunné místo. Nejlépe se jim tak bude dařit na parapetu okna, které je orientované na jih. Pokud ho nemáte a přesto chcete pěstovat bylinky, nemusíte věšet hlavu. Dejte bylinky na místo, kde je dostatek světla a pravidelně je zalévejte a občas je pohnojte zálivkou.

Mohlo by se vám také líbit...