Firmy

Nepotřebné věci, které jsou nám prezentovány jako výhoda

Nejčastěji tato vylepšení vidíme například u zubních kartáčků. Jeden by řekl, že na nich už prakticky není co zlepšit. To je ale mýlka. Nyní máme kulaté kartáčky, kartáčky s různě dlouhými štětinami, elektrické kartáčky a spoustu dalších. Člověk se v té záplavě tvarů a funkcí málem ztrácí. A přitom si málokdy položí otázku, zda jsou tato zlepšení tvarů skutečně tak účinná, jak je nám prezentováno, a zda je vůbec potřebujeme.

umývárna s tekutými mýdly

Zubaři se ve velké většině shodují na tom, že klasický tvar kartáčku je pro naše zuby nejlepší. A řekněme si upřímně, kdo z nás si kartáčkem masíruje dásně? To taky není nejlepší nápad. Co se čištění mezizubních prostor týče, normální kartáček poskytne dostatečně dobrou službu.

kartáček se zubní pastou

Přes to přese všechno jsou různé druhy kartáčků prezentovány jako to nejlepší, co pro své zuby můžeme udělat. Jejich výroba totiž příliš nestojí a za tato „vylepšení“ si firma může naúčtovat oproti běžnému tvaru pěknou sumu navíc. Proto je třeba přesvědčit lidi, že klasický zubní kartáček je nedostatečný.

 

Další zbytečností, kterou nám firmy podsouvají, jsou domácí bezdotykové zásobníky na tekuté mýdlo. Ano, člověk nebude špinavýma rukama sahat na tlačítko, to je pravda. Na druhou stranu, vzhledem k tomu, že následuje řádné umytí rukou, bakterie ze zásobníku těžko mají čas napáchat nějakou neplechu. Navíc, největším zdrojem bakterií není koupelna, nýbrž předměty, které jsou často používány. A jedním z největších zdrojů je například klávesnice u počítače. Proč? Protože je používána prakticky denně. A kdo z nás si myje ruce předtím, než jde pracovat s PC? Lidé u počítače také často jedí a poté píší se zašpiněnýma rukama. Ovšem nikde v reklamě nevidíme varování před počítačovou klávesnicí.

 

Ano, určitá hygiena je důležitá, zvlášť na místech jako koupelna či toaleta. Avšak ne všechny bakterie jsou škodlivé. Po pravdě řečeno s většinou z nich si náš imunitní systém dokáže bez problému poradit, aniž bychom si toho nějak všimli. Koneckonců neslyšíte, že by někdo onemocněl jen proto, že v práci používal stejnou klávesnici jako kolegové z předchozí směny. Zničení 99,9 % bakterií, čili prakticky sterilizace, není za normálních podmínek nutná, ba dokonce může být škodlivá, zvlášť u dětí. Ty si potom nemají jak vypěstovat obranu vůči těmto běžným bakteriím, a když se s nimi v pozdějším věku setkají, následky na sebe nenechají dlouho čekat. Vždyť si vzpomeňme, není to tak dlouho, co si vesnické děti, dokonce i ty nejmenší, hrály na dvorku mezi slepicemi či ze zvědavosti jedly písek. A kolik z nich onemocnělo?

 

Proto spíše než se snažit o kompletní sterilizaci našeho bytu je potřeba k tomu přistupovat s rozumem a rozvahou a popřemýšlet, zda tím nenaděláme více škody než užitku a zda je opravdu vhodné brát si zdravotní doporučení z reklamy.

 

Mohlo by se vám také líbit...