Základní škola, jak nám napovídá její název, má poskytnout základní banku vědomostí všem. A ty vědomosti by měly být pokud možno stejné, nebo alespoň podobné úrovně. Během základní školy by se z dítěte měl stát dospívající člověk, který by měl už mít aspoň základní představu o tom, co by chtěl v životě dělat a kam by chtěl směřovat. Jaké mají deváťáci možnosti?
Střední odborná škola s výučním listem
Asi nejméně žádaným typem středních škol jsou právě střední odborná učiliště. Není však důvod se tohoto typu vzdělání bát a trvat na vzdělání s maturitou. Nalijme si čistého vína a přiznejme si, že maturitní zkoušku by prostě neměl mít každý. Pokud má vaše dítě na základní škole spíše horší známky, mělo by se poohlédnout právě po tomto typu školy. Vyučení se má jednu nespornou výhodu proti ostatním typům škol – řemeslníků je prostě málo a lidé si jich cení zlatem, takže vyučit se pěknému řemeslu je dobrá investice do budoucna.
Střední odborná škola s maturitní zkouškou
Střední odborné školy s maturitou jsou, jak už název napovídá, odborné a zaměřené na určitý obor. Maturitní obory jsou určené pro děti, které mají dobré známky a ví, co chtějí dělat a zároveň se jedná o profesi, ke které je střední škola základ. V dnešní době můžete vybírat z oborů technických, zdravotních, sociálních, pedagogických nebo i uměleckých. Střední školy s maturitou jsou často velice náročné, navíc jsou zakončeny státní maturitou, která taky není v mnoha ohledech jednoduchá.
Gymnázium
Gymnázium volte v případě, že máte doma nadané dítě, kterému jde učení samo a je cílevědomé, ví co od života chce, ale ještě se tak úplně nerozhodlo jakým oborem by se chtěl zabývat. Další důvod pro volbu gymnázia je, když se dítě rozhodne, že chce být třeba lékař nebo právník, tam je gymnázium nejlepším startem. Počítejte s tím, že gymnázium je startovní pozice a předpokládá se, že bude student pokračovat na škole vysoké.