Když sháníme novou sedací soupravu, naše kroky povedou do obchodu s nábytkem, zeleninu nakoupíme v supermarketu a pro půjčku s největší pravděpodobností zamíříme přímým krokem do banky. Víte, za jakých podmínek vám banka půjčí? Je lepší zvolit úvěr v bance nebo nebankovní společnosti? A jak je to s žadateli, kteří pracují jako živnostníci nebo mají nepravidelný příjem? Nabídne jim banka vůbec úvěr?
Jak si nastavit měsíční splátku, tak aby nás její výše nezaskočila?
Měřítka nalezneme na vše, existují přesné kalkulačky, které dokáží z výše měsíčního příjmu vypočítat pomyslnou hranici největší možné splátky, tak aby nezatížila rodinný rozpočet. Ovšem psaná pravidla je věc jedna a rozumné posouzení vlastí situace věc druhá. Přesnou částku vaší měsíční splátky si tak raději několikrát promyslete. V případě jakékoliv nahodilé situace se snadno můžete dostat do problému se splácením. Není přesné daná hranice, kolik procent by měla splátka činit z čistého příjmu domácnosti, obecné pravidlo ovšem udává něco kolem 30%. Hypotéka rozhodně není hurá akce na rok nebo dva, mnoho lidí zatíží na desítky let. Její měsíční splátky by tak neměly zásadně ovlivnit a zatížit náš běžný život. I s hypotékou bychom měli být schopni tvořit finanční rezervy, které mohou sloužit v případě náhlých finančních trhlin.
Hypotéka je velmi zajímavý produkt, ať už u bankovních nebo nebankovních společností. Jednotlivé nabídky se ale velmi liší a je opravdu důležité neunáhlit se. Hypotéka na družstevní byt fahd.cz, rodinný dům, chatu, chalupu dokáží za velmi krátký časový úsek poskytnout luxus v podobě vlastního bydlení.
Na co banky půjčí?
Hypotéky zpravidla můžeme rozdělit do dvou hlavních skupin: účelové a neúčelové (americké). Jak už z názvu vyplývá, u účelových hypoték banky přesně vymezují, na co může žadatel peníze využít. Povinností žadatele je pak doložit jakým způsobem a za jakých účelem byly finance využity.