Nezařazené

Jak začít s příkrmy?

Jakmile se dítko narodí, máte spoustu starostí s péčí o něj a o sebe. Většina z nás nepřemýšlí nad tím, co nás čeká do budoucna. Doporučení příkrmů – zeleniny, tedy zaskočí nejednu maminku. Kdy se začínají zavádět? A čím začít?

Především byste měli vědět, že kojení je základ a plné kojení WHO doporučuje do ukončeného šestého měsíce. Takže pokud nemá váš drobek problémy s váhou, nedbejte na doporučení dřívějšího dokrmování zeleninkou. Do půl roku prostě kojte a kojte. Kojení dítěti prospěje a vám ušetří čas, je totiž mnohem jednodušší dát dítku mléko z prsu, než vařit a mixovat zeleninu, o kterou dítě stejně nemá ještě zájem.
čerstvé hrušky

Čím začít?

Začínejte vždy zeleninou! Nezačínejte ovocem ani kašemi. Ty jsou totiž sladší a děti poté nechtějí právě tu zeleninu. Navíc zelenina nezatěžuje dětské trávení tolik, jako třeba těžké kaše. Začněte mrkví nebo dýní, rozvařenou a rozmixovanou úplně do hladka s pár kapkami kvalitního oleje. Jeden druh zeleniny dávejte vždy aspoň tři dny, kvůli projevům alergie. První den dejte třeba jen jednu lžičku, další den dejte dvě, třetí den tolik, kolik dítko zvládne sníst.

Jak pokračovat?

Jakmile má dítko zavedené 3 – 4 druhy zeleniny, můžete je mezi sebou klidně kombinovat a tím dítku připravovat nové chutě. Asi po měsíci od zavedení zeleniny můžete začít přidávat maličké množství masa. Postupně můžete zkoušet králičí, krutí, kuřecí, hovězí, jehněčí… Koukejte hodně na kvalitu masa. Jakmile dítko zvládá zeleninu spolu s masem, můžete začít dítku podávat ovocné přesnídávky, opět pár lžiček jednodruhového ovoce tři dny po sobě.
jahoda ve vodě

Kupovat nebo vařit?

Mezi maminkami se neustále debatuje o tom, zda je lepší vařit příkrmy doma, nebo kupovat. Ani jedna varianta není špatně. Kupované příkrmy jsou sledované, co se týče pesticidů a podobně, domácí příkrmy, pokud jsou z kvalitní zeleniny, jsou vždy dobrou volbou.


Mohlo by se vám také líbit...